AI holder en kristen preken i Tyskland, komplett med AI-genererte avatarer

12. juni 2023

chatgpt AI preken

AI-avatarer holdt en ChatGPT-generert kristen preken for over 300 tilhørere i den overfylte Pauluskirken i den bayerske byen Fürth i Tyskland.

ChatGPT-prekenen ble personifisert av fire AI-genererte avatarer - to unge menn og to unge kvinner. 

"Kjære venner, det er en ære for meg å stå her og preke til dere som den første kunstige intelligensen på årets protestantiske landsmøte i Tyskland", sa avataren med en ganske sterk og monoton stemme, mens han holdt et stort sett uttrykksløst blikk.

Dette så ut til å gjøre begivenheten enda mer spennende for de fremmøtte, og mange av dem filmet begivenheten på smarttelefonene sine. AI-ens deadpan-tone vakte latter i den fullsatte kirken. 

Den 40 minutter lange gudstjenesten inneholdt en rekke prekener, bønner og til og med eksperimentell musikk.

Tjenesten var et samarbeid mellom ChatGPT og Jonas Simmerlein, en teolog og filosof fra universitetet i Wien.

"Jeg unnfanget denne tjenesten - men faktisk fulgte jeg heller med den, for jeg vil si at rundt 98% kommer fra maskinen", sier 29-åringen. avslørte til Associated Press.

Samlingen fant sted som en del av Deutscher Evangelischer Kirchentag, som arrangeres hvert annet år, og hvor tusenvis av kristne samles på ulike steder i Tyskland.

Årets samling fant sted under temaet "Nå er tiden inne", som Simmerlein la inn i ChatGPT for å styre produksjonen. AIs preken handlet om viktigheten av å legge fortiden bak seg, ta tak i dagens utfordringer, overvinne frykten for døden og stole på Jesus Kristus.

"Jeg sa til den kunstige intelligensen: "Vi er på kirkemøte, du er predikant ... hvordan ville en gudstjeneste sett ut?"", sier Simmerlain, og han ble overrasket over resultatet: "Du ender opp med en ganske solid gudstjeneste."  

Deltakerne hadde blandede meninger. Heiderose Schmidt, en 54 år gammel IT-profesjonell, var for eksempel begeistret, men syntes tjenesten ble stadig mer forvirrende: "Det var ikke noe hjerte og ingen sjel ... Avatarene viste ingen følelser i det hele tatt, hadde ikke noe kroppsspråk og snakket så raskt og monotont at det var veldig vanskelig for meg å konsentrere meg om hva de sa."

"Men kanskje er det annerledes for den yngre generasjonen, som har vokst opp med alt dette, legger hun til.

Marc Jansen, en 31 år gammel pastor, var mer positiv til arrangementet: "Jeg hadde faktisk forestilt meg at det skulle være verre. Men jeg ble positivt overrasket over hvor godt det fungerte. Også språket i AI-en fungerte bra, selv om det fortsatt var litt humpete til tider," sa han. 

AI vil neppe erstatte religiøse tjenester med det første

Anna Puzio, en 28 år gammel forsker i teknologietikk ved Twente-universitetet i Nederland, fortalte hvordan kunstig intelligens kan gjøre religion mer tilgjengelig og inkluderende for troende som kanskje ikke har mulighet til å delta på gudstjenester. 

Hun understreket imidlertid også risikoen for bedrag: "Utfordringen jeg ser, er at AI er veldig menneskelignende, og at det er lett å la seg lure av den."

Hun fortsatte: "Vi har heller ikke bare én kristen mening, og det er det AI også må representere", sa hun. "Vi må passe på at det ikke misbrukes til å spre bare én mening."

Simmerlein sa at han så for seg kunstig intelligens som et støttende verktøy snarere enn en erstatning for menneskelige pastorer. 

Han var imidlertid optimistisk når det gjaldt AIs rolle i religionen: "Kunstig intelligens vil i økende grad ta over livene våre, i alle dens fasetter", uttalte Simmerlein. "Og det er derfor det er nyttig å lære seg å håndtere det", sa han. 

"Pastoren er i menigheten, hun lever med dem, hun begraver menneskene, hun kjenner dem fra begynnelsen av", uttrykte Simmerlein. "Kunstig intelligens kan ikke gjøre det. Den kjenner ikke menigheten."

Begivenheten har utløst en opphetet debatt i sosiale medier, der noen mener at kunstig intelligens og religion er diametralt motsatte størrelser.

AIs inntreden i religion er nok ikke noe mange hadde forutsett, og dette vil helt sikkert vekke blandede reaksjoner fra både trossamfunn, teister og ateister. Men det faktum at så mange deltok på arrangementet, at det ble filmet og spredd over hele verden, forteller noe om hvordan AIs publikum stadig blir større.

Bli med i fremtiden


ABONNER I DAG

Tydelig, kortfattet og omfattende. Få et grep om AI-utviklingen med DagligAI

Sam Jeans

Sam er en vitenskaps- og teknologiskribent som har jobbet i ulike oppstartsbedrifter innen kunstig intelligens. Når han ikke skriver, leser han medisinske tidsskrifter eller graver seg gjennom esker med vinylplater.

×

GRATIS PDF EKSKLUSIV
Hold deg i forkant med DailyAI

Meld deg på vårt ukentlige nyhetsbrev og få eksklusiv tilgang til DailyAIs nyeste e-bok: "Mastering AI Tools: Din 2024-guide til økt produktivitet".

*Ved å abonnere på vårt nyhetsbrev aksepterer du vår Retningslinjer for personvern og vår Vilkår og betingelser